Використання можливостей музею у навчально-виховному процесі

• проводяться екскурсії;
  • цільові відвідування;
  • виховні години;
  • виставки і композиції до Великодніх та Різдвяних свят;
  • випускаються стіннівки;
  • екскурсії для батьків учнів школи;
  • театралізовані вистави присвяченінародним святам.

Тематика екскурсій

​1. Предмети побуту та одягу українців.

2. Звичаї українського народу у весняний та літній періоди.

3. Звичаї українського народу в осінній та зимовий періоди.

Початок весни пов'язали наші предки зі святом Сорока мучеників. Воно  припадає  на 22 березня. Тоді то, казали, птиці прилітають із вирію і приносять весну. Щоб відзначити цю подію, пекли булочки у формі пташок та роздавали дітям.      Святкування, пов’язані з Великоднем, починалися ще взимку, із початком Великого Посту. Приписів посту наші предки дотримувались дуже сумлінно. У перший день посту навіть «полоскали уста», щоб не залишилось нічого м'ясного .

Попри всі інші великі релігійні та моральні вартості , такий піст може стати спільним родинним самовиховним зусиллям , яке ще сильніше з’єднує  родину  та стане прикладом дітям на все життя.  Неділю перед Великоднем називають Вербною.           Перед Великоднем припадає дуже помітне свято - Благовіщення Пречистої Діви Марії. Це свято звільнення.

Важко провести межу між весняними і літніми святами . Зелені Свята , що тісно пов’язані з весняним Великоднем , вже припадають , властиво , на початок літа , бо першим літнім святом вважають свято Юрія . Свято Купала  співпадає з християнським святом народження Івана Хрестителя. На Івана Купала час найбільшої сили сонця. Свята другої половини літа – це свята жнив і врожаїв у полі , в городах , у садах . У день Маковія святили квіти. У їх китиці , зважаючи на назву, вкладали головки маку , який потім вживали на Різдво до куті . Квіти несли святити дівчата , а діти несло по кілька штук всякої городини.  Літо в народному календарі закінчувалося на св. Семена ,     14 вересня, коли « ластівки збиралися відлітати» . Так закінчувався річний цикл і розпочинався новий.

Осінь додавала роботи . Це час збирання урожаю . Але поговоримо про інші речі , які є в експозиції музею . Ми знаємо , щоб попрасувати свій одяг , достатньо увімкнути в розетку праску . Вона нагрівається і можна виконувати заплановане . Раніше так зробити було неможливо . На палицю накручували одяг , потім брали магільницю і нею качали поверх одягу . Пройшов час , з’явились залізні праски . Одні нагрівали на вогні , інші – відкривались , в середину засипалось вугілля – і праска нагрівалася

Колись одяг прали у ріці . Цей предмет називається праник . Одяг майже весь був із домотканого полотна . Речі замочували у воді , посипали попелом ( мило з'явилося пізніше ) і товкли праником по одязі . Потім полоскали – все ставало чистим .

Хоч народне прислів'я і стверджує , що сумний грудень у свято і в будень , але саме останній місяць року налаштовує кожного з нас на оптимістичну хвилю, бо хоч зима і повертає на мороз, проте сонце вже йде на літо. З останнім місяцем пов'язано чи не більше з народних свят. Кожне з них стосувалося вечорницьких дійств.                                       Взимку є багато свят: день св. Миколая, Новий Рік, Різдво  Христове , свято Водохреща та ін.  Про січень кажуть : «Скільки днів- стільки свят». І все ж найбільше вірили в Стрітення найшанованішого свята в лютому. За повір'ям , саме у цей день зима зустрічається з весною

Гості музею - польські педагоги Публічної Початкової школи з інтеграційними класами №7 міста Стальова Воля.

Учні початкової школи часті гості музею